Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Adet Kanaması Normalde Kaç Gün Sürer?

adet kanaması

Adet kanaması

Adet kanaması her kadının ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar yaşadıkları fizyolojik bir olaydır. Adet döngüsü, rahim iç yüzeyinde doku ve damarların bir miktar kan ile vücut dışına atılması olayıdır. Adet kanamaları sağlıklı bir kadın içişn her 28 günde bir olmaktadır. Adet kanamasının tıp literatüründe regl, menstrüasyon gibi farklı isimleri olabilmektedir. Halk arasında en çok ay başı ve regl günleri olarak isimlendirilmektedir. Adet kanaması ayrıca kadınların doğurganlık dönemlerinin de devam ettiğinin göstergesidir.

Normal bir adet kanaması kaç gün sürmektedir?

Adet kanamalarının normal koşullar altında 2 ile 7 gün arasında sürmesi normal bir adet döngüsü olarak kabul edilmektedir. Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar da normal bir adet kanamasının 2 ile 7 gün arasında sürebildiği ve kanamanın ilk iki günün şiddetli olduğu üçüncü ve dördüncü günlerde kanamanın yavaş yavaş sona ererek beşinci günün sonuda tamamen bittiğini normal bir adet kanaması olarak kabul etmektedirler. Ancak bazı aylardaki adet kanamları beşinci veya altıncı günlere kadar da sarkabilmektedir.

Adet kanamasının 1 gün veya 2 günden az sürmesi durumunda kadının mutlaka uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir. Çünlü 1 gün ya da daha az süren kanamalar adet düzensizliğidir ve bunun altında mutlaka bir başka sorun yatmaktadır. Adet kanamaları kadının adet döngüsünün bittiği günden 21 veya 35. günler arasında gerçekleşmesi gerekmektedir. Her kadının 28 günde bir adet görecek diye bir şartı yoktur. Bundan dolayı 21 ile 35. günler arasında adet görme normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Eğer ki kadın 21. günden önce adet gördüyseya da 35. günden sonra halen adet görmediyse mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurması gerekmektedir.

Adet kanamaları gün gün nasıl yaşanmaktadır?

Adet döngüsünün ilk günü kanamanın en şiddetli olduğu zamandır.Adet görülmesinin ilk günü adet kanamasının en yoğun yaşandığı zamandır. Özellikle adetin ilk günü kadında bir takım değişik ağrılar yaşanabilir. Sancı, kasık ağrısı gibi hissedilen bu ağrılar adet kanamasının ikinci gününde yavaş yavaş azalmaktadır. Adetin ikinci günündeki kanama miktarı ilk güne nazaran azalmaktadır. Üçüncü ve dördüncü günlerde adet kanaması ilk iki güne oranla daha azalmıştır.Beşinci gün sonunda muhtemelen adet kanaması da sonlanmaktadır.

Normal bir adet miktarı ne kadardır?

Adet miktarının ne kadar olduğu her kadında farklılıklar göstermektedir. Adet miktarının normal olmasıyla ilgili kesin bir söz söylemek de elbette ki zordur. Ancak ortalama rakamlar ile adet miktarının normal vey anormal olduğu konusunda fikir edinilebilir. Adet kanamasının olduğu günlerde 3 veya 4 pedin kullanılması normal bir adet kanamasının yaşandığının göstergesidir. Günlük olarak 5 pedden fazla kullanılması halinde bu durum adet kanamasının anormal veya aşırı olduğunu göstermektedir. Ancak bazı kadınlar kana karşı çok hassas ve titiz olabildikleri için en ufak bir kanama durumunda dahi pedlerini değiştirebilmektedirler. Adet kanamasında önemli olan miktarı değil adetin kaç gün sürdüğüdür. Normal bir adet döngüsü 2 ile 7 günler arasında sürmektedir.

Yorumlar

 • Güneş

  Hocam size bir sorum olacak. 3 gun önce regl oldum ama daha önceki aylardan daha sancılıydı, 2 saate varmadan ped değistirme ihtiyacım vardı. Şimdide vücut ısım düştü ısınamıyorum, vücudumda titreme var ne yapabilirim?

  • centrum

   Takip edin 2-3 ay daha olur ise ultrason ile kontrol olmanızı öneririm.

 • Melike

  Merhaba Hocam. Adet ağrılarım çok oluyor. Ağrı kesici kullanıyorum. Genelde ağrılarımı kesiyor. Sizce benim adet ağrılarım neden oluyor?

  • centrum

   Adet ağrıları normal olabileceği gibi, bazen altta yatan nedenlere bağlı olabilir. Eğer ağrı kesicilere yanıt alınamıyor ise ultrason önerilmektedir.

 • Nermin...

  ben bir ayda iki kere adet görüyorum bu ay aralık ikisinde adet oldum ve onikisinde bitti şimdi 27 si bu gün aralık yine adet liyim ne yapmalıyım?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Bu soruya sağlıklı bir cevap verebilmemiz için sizi muayene etmemiz gerekmektedir. Size önerimiz dilerseniz merkezimize gelin ya da bir kadın doğum uzmanına başvurun.

 • Derya

  Merhaba Adetim normal her ay düzenli olarak oluyorum ama az geliyo birkaç ay önce sadece sürülüyordü azda olsa kanamam simdi oluyor sizce normalmi dir? Şimdiden teşekkürler…

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Sizin için doğru yorumda bulunabilmemiz için muayene etmek durumundayız. Kanama azlığının birçok sebebi olabilir. Doğru teşhis ile tedaviniz sağlanacaktır.

 • Terken

  Merhaba hocam benim adetlerim çok uzun sürüyor minimum 11 gün basende 15 gün sizce bu normalmidir

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba,
   10 günü geçen adetler anormaldir. Kanama hastalıkları, hormon testleri ve rahimin ultrasonografi ile incelenmesi sonrası size net bir cevap verebilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

Bir yorum yazınız