Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Kız çocuklarının ergenliğe girişiyle beraber başlayan, ileri yaşlarda menopoza girişle sonlanan yumurtlama ve üreme döneminin en önemli göstergesi de adet kanamasıdır. Sağlık durumu normal ilerleyen kadınlarda 21-35 günlük periyotlarda, ortalama 4-5 gün civarında süren adet döngüsü, kanaması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak iki adet arasındaki süre 21 günden kısa, 35 günden uzun olduğunda, adet süresi 2 günden az, 7 günden fazla olduğunda kadının sağlık durumunda bir anormallik olduğu düşünülmektedir. Adet kanamalarının sıklığı, seyrekliği, azlığı ya da yoğunluğu; kadında hormonsal bozuklukların, yumurtlama problemlerinin, duygusal problemlerin varlığına işaret edebilmektedir. Ayrıca ani kilo alımı veya kaybı da adet döngüsünü bozabilmektedir. Adet kanamalarının normalden fazla uzun sürmesi ve yoğun olması; sıklıkla polikistik over sendromu sebebiyle gerçekleşmekteyken, aşırı tüylenme ve kilo alımına neden olabilmektedir. Adet döngüsünün 21 günden çok daha kısa sürmesi ise stres ve aşırı ağır sporlar yapılmasının bir sonucu olarak düşünülebilmektedir. Böyle durumlarda adet kanamalarının aralarında geçen süre kısa olduğu için kadın, kansızlığa bağlı sağlık problemleri yaşayabilmektedir. Adet kanamaları normalde daha az olduğunda ise çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Ancak bunun için normal olarak kabul edilen kanama miktarının ne olduğunun bilinmesi gerekir.

Adet kanamasının az olduğuna nasıl karar verilir?

Adet kanaması 2 gün veya daha kısa sürüyorsa ve kullanılan pedler çok da fazla kirlenmiyor, değiştirilme ihtiyacı duyulmuyorsa adet kanamasının normalden az olduğu söylenebilmektedir. Örneğin adet süresi içindeki bir günde kadının 2-3 tane ped değiştirmesi normal olarak kabul edilirken, sabah kullanılan pedin akşama kadar yeterince kirlenmemesi bir sorun olduğunun belirtisi olarak kabul edilmektedir. Ancak her kadının 5-6 günlük süre boyunca kanamasının olmasını beklemek çok da doğru olmayacaktır.

Adet kanamaları neden normalden az olur?

Adet kanamalarının normalden daha az olmasının başlıca sebebi; hormonların düzensiz ve dengesiz salgılanıyor olmasıdır. Ayrıca kadınlarda yaş ilerledikçe üreme faaliyetleri de azalmaya başladığından özellikle 40 yaşından sonra kanamaların eskisi gibi 4-5 gün sürmesini beklemek yanlış olacaktır. Zira bu dönemde kadınlık hormonları az salgılanmaktadır. Bunun yanında hipotiroidi (tiroid bezi hormonları) da daha az salgılanmaya başlamış ve bu sebeple adet kanamaları azalmıştır. Kanamaları azaltan hormonsal sebepler, bu şekilde sıralanmaktayken, rahimle ilgili geçirilen operasyonlar da adet kanamalarını azaltabilmektedir. Örneğin rahim içinde oluşan miyomları histeroskop ile alma ya da problemli olarak gerçekleşen kürtaj operasyonları rahim iç duvarının yapışmasına sebep olabilmekte ve bu sebeple kadının adet kanamalarının miktarında azalma gözlenebilmektedir.

Az gelen adet kanamalarında hangi tedavi yöntemi kullanılır?

Adet kanamalarının normalden az geldiği durumlarda doktora başvurulduğunda, doktorun teşhisiyle belirlenen sebebe yönelik bir tedavi yöntemi seçilmektedir. Adet kanamalarının azalma sebebi hormonsal etkenlere dayanıyorsa; kadına hormonları artırıcı ya da dengeleyici ilaç verilebilir. Rahim içi ile ilgili sorunlarda ise genel olarak spiral takılarak kadının kanamalarını artırma yoluna gidilebilir. Tedavi yöntemi belirlenirken sorunun kaynağı, kadının yaşı ve sağlık durumu gibi pek çok etken bir arada değerlendirilir ve bir karar verilir.

Yorumlar

 • Nalan kurt

  Merhaba ben 33 yaşındayım ama çok az adet oluyorum bunun için bir çok defa doktora gittim normal olduğunu söylediler ama ben yinede yinede normal olmadığını düşünüyorum sadece 1 gun oluyorum

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Nalan Hanım öncelikle çok geçmiş olsun. Adetiniz önceden daha uzun, ancak şimdi azaldıysa AMH testi yaptırıp bizimle paylaşın değerlendirelim.
   Sağlıcakla kalın.

 • elif gokce

  ben 23 yaşındayım hiç cinsellik yaşamadım adet günüm 28 ocaktan 13 şubata kadar ara ara anlık ve donuk şekilde geliyor ve halen devam ediyor neden acaba?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Elif Hanım,

   Bunun sebebi hormonal yumurtalık kistler ya da rahim içindeki polipler oabilir. O yüzden size ultrasonografi ile muayane yapmamız gerekir.

   İyi günler dileriz.

 • Betül savas

  20 yaşındayım zaten adet düzensizliğim vardı iki üç ayda bir adet olurum 8-9 gün sürer ve hep çok yoğun olurum ama bu sefer yine öyle sürmesine rağmen çok az kanamam oluyor bir olup bir duruyor ve kahverengi kırmızı arası bir renk bunun sebebi ne olabilir?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Betül Hanım,
   Bu durumun sebebi;
   1) Polikistik yumurtalık
   2) Rahim içinde et beni dediğimiz polilerdir.
   Durumunuz anlamamız için sizi muayane etmemiz gerekir.
   İyi günler dilerim.

 • Rabia Anıl

  Merhabalar. Bu ay ilk defa adetimde degisiklik oldu. Yaşım 37. Bi doğum yaptim. Adetime 3-4 gün kala antibiyotik kullandim. Tükruk bezi iltihabı için. Olman gereken tarihten 1 hafta sonra oldum. Olmadan iki gün önce gebelik testi yaptım negatif çıktı. Sorun adetim az az vede 9 gündür sürüyor. Normalde 23 yada 25 günde bi adet olurum. ikinci üçüncü günleri yoğun geçer sonra azalır. 6 günde biterdi. Bu ayki adet mi anlamadim. Napmam gerekli. Teşekkürler

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Rabia Hanım,
   Bu değişiklik için hormon testleri ve ultrason incelemesi gerekli. Dilerseniz kontrolünüzü merkezimizde yapabiliriz.
   İyi günler dilerim.

 • Ribana

  Merhaba. Ben 22 yaşındayım, evli değilim. Son 6-7 aydır adet kanamalarım çok azaldı. Önceden 4-5 gun sürerdi simdiyse 1 gun suruyor. Adet döngüm de normal. 28 günden sonra oluyor. Adet dönemimde ağrım da olmuyor. Tüylenmemde hic yok. Tek sorunum gunlerin azalmasi. Cok stres yapiyorum. Sebebi ne olabilir doktor?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba,
   Sebebini anlamamız için adet olunca hormonlarınıza bakmalıyız ve ultrason yapmalıyız.
   İyi günler dilerim.

 • Büşra cetin

  Merhaba önceden 4 5 gün reglim sürerdi ve çok az da olmazdı. Fakat ilişkiye girdikten sonraki 2 aydır 3 günde bitiyor ve aşırı kirlenme de olmuyor pedde. Bu normal midir nedeni ne olabilir

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Büşra Hanım,
   İlişkiyle bu durumun alakası yok ancak böyle adet azalması olursa mutlaka yumurta rezervinize bakılması gerekir.
   İyi günler dilerim.

 • E

  Merhabalar cinsel ilişki yasamadim yani birliktelik olmadı yüzeysel birşeydi ve doğum kontrol hapı ictim azalma oldu cyclo pravona diye iki gün süren az bir kanama geldi acaba haptan mi sadece 4 gün ictim

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Emel Hanım,
   Gebelik testi yaptırın sonuç negatifse 1 ay sonraki adetinizi bekleyin. Aynı durum tekrarlanırsa merkezimize gelin muayanenizi yapalım.

 • Nur guler

  Merhaba ben 20 yaşındayım. Adet kanamam düzenlidir fakat normalden az geliyor. Ilk 1 2 gün 2, 3 ped değiştiriyorum sonra pede bile ihtiyaç olmuyor ama tamamen kesilmiyor da. 10 güne kadar leke şeklinde devam ediyor. Henüz doktora gitmedim ama sanki bu dönemler daha da az geldiğini farkettim. Ne önerirsiniz, hemen doktora mı basvurmaliyim?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Nur Hanım,
   Hemen bir kadın doğum uzmanına başvurmanızı öneriyorum.
   İyi günler dilerim.

 • Semra otelci

  Merabalar 26 yaşındayım bugüne kadar hep az adet kanamam oluyor 4 5 gün sürüyor ama az geliyor, yani bekarken de böyleydi, evlendiğimde böyle 1 senedir de her adet olduğumda karnımın yani göbek deliğimin sağ tarafında içten gelen tuhaf bir ağrı oluyor, tarif edemiyorum. Ayağa kalkınca üzerine bastırınca birşey kaldırınca şiddetli ağriyor. Bu ağrı iki üç gün sürüyor, sonra geçiyor, bunun nedeni ne olabilir?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Muayene etmemiz gerekiyor.

 • Ayşe Karatay

  Bende yumurtalık dönmesi vardı ve bir yumurtalığım alındı. Adetlerim 3 gün sürüyor yani 3. gün yok. Bekarım 21 yaşındayım bu durum normal mi? İleride çocuk sahibi olmamda sıkıntı yaratır mı?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Kadın yumurtalığınızın durumunu incelememiz gerekiyor. AMH yaptırın.

 • eda kılıç

  Merhaba, 28 yaşındayım 3 sene önce polikistik over yüzünden çok geç hamile kaldım. tedavi gördüm. ayrıca rahim t şeklinde idi rahimden ameliyat oldum. sonrasında gebe kaldım 3 yaşında kızım var. son 3 aydır adetlerim 60 günü buluyor ve kanamalarım 7 gün sürerken 3. gün sonunda bitiyor. karımda acayip şişlik, idrara 20 dk. bir çıkma, vajinada ağrı, sırtıma doğru vuran çok feci bir ağrı, ilişki sonrası yanmalı bir ağrı ve süre gelen adet düzensizliği karnımdaki baskı şişlik yüzünden aşağı eğilirken zorlanma. diyet ve spora rağmen kilo verememe. sorunlarım devam ediyor. çözüm olarak görüşlerinizi rica ederim.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   İnsülin direncinize bakılsın fakat şişlik için genel cerrahiye gitmeniz gerekiyor.

Bir yorum yazınız