Azospermi Belirtileri Nelerdir?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Azospermi Belirtileri Nelerdir?

Azospermi Belirtileri Nelerdir?

Azospermi sorunu erkek nüfusunun %2’sinde görülmektedir. Menide hiç sperm olmaması durumu, azospermi olarak adlandırılır. Bu sorun en şiddetli erkek kısırlığı olarak geçmektedir. Azospermi iki şekilde meydana gelebilir:

Obstrüktif: Bu durumda sperm üretimi mevcuttur ancak üreme merkezinin dışına sperm atılamaz. Azospermi hastalarının %40’ında bu sorun mevcuttur. Çoğunlukla tıkanıklık sorunu sebebiyle spermler vücuttan atılamamaktadır.

Non-obstrüktif: Bu durumda ise sperm üretimi söz konusu değildir. Bu sorun ise azospermi hastalarının %60’ında görülmektedir. Vücutta testislerde sperm üretimi söz konusu değildir. Bu duruma yol açan problem çoğunlukla hormon kaynaklıdır.

Azospermi hangi sıklıkta görülür?

Azospermi, erkek kaynaklı kısırlıklarının %2’sini oluşturmaktadır. Fakat kısırlık problemi olan erkeklerin % 20’sinde  azospermi  tespit edilmektedir. Ancak bu sorun mikro cerrahi yöntemleri sayesinde giderilebilmektedir.

Azospermi belirtileri nelerdir?

Azospermi, belirti vermemektedir. Meni, görünüş itibariyle normaldir. Bu sorunun tanısı yalnızca sperm analizi ile koyulabilir.

Erkeklerde sperm üretimi problemleri çoğunlukla testislerin kendi yapısındaki işlev bozuklukları kaynaklı gerçekleşmektedir. Sperm üretiminin meydana gelebilmesi için testislerde uygun dokuların mevcut olması ve sperm üretimini gerçekleştirmek için uygun hormonların salgılanması gerekmektedir.

Sperm üretiminde neden sorunlar meydana gelir?

 • Hormon düzeyinde sorunlarda ya da Cushing Sendromu tarzı problemler azospermine yol açabilmektedir.
 • Kemoterapi ve ışın tedavisi neticesinde
 • Kromozon hastalıklar
 • Madde bağımlılığı ve alkol
 • Vasküler sarsıntı
 • Tıkanıklık nedeni ile meydana gelen azosperm

Sperm üretimi testislerde gerçekleşir. Ancak spermler, üretra denilen idrar kanallarına erişemez. İdrar kanallarında meydana gelen çeşitli sorunlar (tıkanıklık gibi) sperm hücrelerinin dışarı çıkışını engelleyebilmektedir.

Bu duruma yol açan sebepler ise:

 • Enfeksiyonlar:

Cinsel hastalıklar sonucu kapılan ve tedavisi sağlanmayan hastalıklar sonucu azospermi yaşanabilir. (Bel soğukluğu, klamidya gibi sorunlar)

Doğuştan kaynaklanan problemler:

Doğuştan kanalların mevcut olmadığı kişiler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda genetik tanı yapılması söz konusudur.

Şayet spermlerin taşınması gereken kanallar cerrahi bir işlemle bağlanmış ise azospermi meydana gelir.

Azospermi tedavisi nasıl yapılır?

Hormon eksikliği kaynaklı olarak meydana gelen azospermi hastalarında, hormon takviyesi ile tedavi sağlanmaya çalışılır. Fakat tıkanıklık söz konusu ise cerrahi operasyonlara başvurmak gerekebilir. Bunun dışında tüp bebek tedavi yöntemlerinde Mikro TESE yöntemi ile testislerden sperm elde edilmesi ve çiftin çocuk sahibi olabilmesi sağlanabilmektedir.

Yorumlar

 • Tahsin kaya

  14 milyon Sperm sayısı car ayrıca hareketsizlik olduğu söylendi bunun tedavisi çaresi nedir istanbulda şuan bulunmaktayım lütfen yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Hareket için antioxidan tedavi verebiliriz ancak varikosel veya ek başka bir sorun varsa ona yönelik de tedavi gerekebilir.

 • Ramazan demir

  Benim 27 milyon sperm vardı, üroloji uzmanına gittim %60 hareketsizdir dediler. İlaç tedavisine başladık, ilaç tedavisi cevap vermedi ters tepki gösterdi. Sayı iki milyona düşmüş ne yapmam gerekir? Lütfen yardımcı olun. 4 sefer tüp bebek denedik sonuç alamadık.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Muayene etmemiz gerekiyor.

Bir yorum yazınız