info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Var mıdır?

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Var mıdır?

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Var mıdır?

Doğum kontrol hapı nedir?

Doğum kontrol hapları fazla miktarda östrojen ve progesteron hormonu içermektedirler. İçerdikleri bu hormona bağlı olarak da doğum kontrol haplarının kullanımında bazı yan etkiler görülebilmektedir. Ancak bu yan etkiler genellikle hapların yanlış kullanılmasına veya hapların zamanında (her gün aynı saatte) alınmamasına bağlı sebeplerden ötürüdür. Her kadında doğum kontrolun yan etkisi olacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Kadının doğum kontrol haplarını kullanırken doktorun söylediklerine uyması onu meydana gelebilecek zararlı etkilerden de koruyacaktır. Doğum kontrol haplarının yan etkilerinin görülmemesi için kadının 35 yaşından büyük olmaması ve sigara içmemesi onu olası bir yan etki risklerinden de koruyacaktır.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri

Doğum kontrol haplarının kadının üzerinde çeşitli yan etkileri olabilmektedir. Hapların düzenli kullanılmaması veya yanlış kullanılmasından kaynaklı yan etkiler olabileceği gibi hapların doğru kullanıldığı esnada da yine yan etkiler görülebilmektedir. Bulantı doğum kontrol haplarının sık görülen yan etkilerindedir. Özellikle sabah, öğle gibi günün her anında meydana gelen bulantılar kadının yaşam kalitesini de düşürmektedir. Doğum kontrol hapları migreni olan hastaları da etkileyerek migren ağrılarının şiddetlendirebilmektedir. Vajinal akıntıda artış, adet lekelenmeleri, memelerde hassasiyet ve dolgunluk, duygu durum bozuklukları ve ruhsal dalgalanımlar, kilo alımı ve cinsel isteğin (libidonun) düşmesi doğum kontrol haplarının bir diğer yan etkilerindendir.

Hangi durumlarda doğum kontrol hapının kullanımı durdurulmalıdır

Şiddetli baş ve göğüs ağrısı, nefes darlığı, çift görme, konuşma bozuklukları, bacaklarda ağrı ya da şişme, memelerde şişkinlik gibi belirtilerin görülmeye başlanmasıyal birlikte kadın hemen kullandığı doğum kontrol haplarını bırakarak hiç vakit kaybetmeden hemen bir kadın doğum uzmanı doktora görünmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda kullanılan doğum kontrol haplarına bağlı olarak ciddi belirtiler ortaya çıkabilir ve bu durumun mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kimler doğum kontrol hapı kullanmamalıdır

Doğum kontrol haplarının kullanılması kimi uzmanlarca menapoz dönemine kadar kullanılabilmesinin mümkün olduğu belirtilmektedir. Ancak bazı uzmanlarda doğum kontrol haplarının 35 yaş ve üstü kadınlar için risk teşkil ettiklerini ve kullanılmalarının olası riskler doğurabileceği görüşündedirler. Bu konuda tam olarak fikir birliği sağlanamasa da uzmanların ortak oldukları bir durumsa aşırı kilolu kadınların yaş aralıkları gözetilmeksizin doğum kontrol haplarının kullanılmasının yasak olmasıdır. Ailesinde akciğer rahatsızlığı olan veya çok fazla sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaları sakıncalı olabilmektedir. Karaciğer rahatsızlığı bulunan kadınların da kesinlikle doğum kontrol hapı kullanmaması gerekmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım