fbpx
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Embriyo Dondurma ve Embriyo Dondurma Tankı

Uzun süreli ve güvenli embriyo saklama bankası Ankara’da, Centrum Tüp Bebek Merkezi bünyesinde hizmet verecek.

embriyo dondurma tankı

Embriyo Dondurma ve Faydalı Özellikleri:

Embriyo dondurma yönteminde, dondurulan embriyolar daha sonra güvenle çözülmektedir. Bu aşamada bu embriyolar güvenle muhafaza edilmektedir. Bu sayede başarı şansı yükselir.

Anne adayından yumurta toplama işlemi ile alınan yumurta hücresi, baba adayından alınan sperm hücresinin birleşmesiyle ortaya çıkarılan döllenmiş yeni hücre, embriyo olarak adlandırılır. Klasik tüp bebek tedavisinde, oluşturulmuş embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir ve hamilelik oluşmaya çalıştırılır. Fakat çeşitli durumlarda, embriyo rahme aktarılmaz, dondurularak özel koşullarda saklanır. Embriyo dondurma yöntemi sayesinde gebelik şansı artar.

Embriyo dondurma işlemi nasıl yapılır?

Yumurta ve sperm hücresi laboratuvar ortamında birleştirilir. Daha sonra oluşturulan embriyo 6 gün içinde dondurulmaktadır. Çoğunlukla embriyo dondurma uygulaması, 3. Gün yapılmaktadır.

Dondurulmuş embriyolar ne kadar süreyle saklanabilir?

Embriyolar, oldukça uzun süreler saklanabilir. Fakat ülkemizde dondurulmuş embriyolar en fazla 5 sene saklanabilmektedir. Süreyi uzatmak için Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınması gerekmektedir.

embriyo dondurma

Tüp bebekte embriyo dondurma neden uygulanır?

  • Çeşitli durumlarda birden fazla kaliteli embriyo elde edilebilir. Bu embriyolar, ilerde kullanılmak üzere saklanabilir. Bu sayede tüp bebek tedavisinde embriyo oluşturma aşaması olmadan tedaavi başlar. Zaman ve maliyet tasarrufu yapılır.
  • Tüp bebek tedavisi aşamasında yumurtalıkların aşırı uyarılması yani OHSS ortaya çıkabilir. Bu sebeple de tedavi iptal edilebilir. Bu aşamada embriyolar dondurulabilir. Tedavi sağlandıktan sonra aktarım yapılabilir.
  • Rahim içi (endometrium) kalınlığı yetersiz ise tüp bebek tedavisi iptal edilir ve embriyolar dondurularak muhafaza edilir. Sonraki denemede embriyolar kullanılır.
  • Kanser tedavisi, kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler nedeniyle yumurtalıklarının zarar göreceği ve ileride yumurta elde edilemeyeceği söz konusu olan hastalar için de embriyo dondurma oldukça yaygındır.

Dondurulmuş embriyoların transferi ve başarı oranı

Şayet embriyo dondurma tecrübeli ve başarılı merkezlerde uygulanmış ise dondurulmuş embriyolar çözüldüğünde gebelik oranları oldukça yüksek olacaktır. Bu başarı oranı, klasik tüp bebek ile hemen hemen aynı olmaktadır.

Embriyo Dondurma Tankının Avantajları

  • Bilgisayarlar kontrol edilmesi nedeni ile nitrojen seviyesindeki değişimler otomatik olarak stabilize edilmektedir. Bu durum, örneklerin daha uzun süre güvenle saklanabilmesini sağlamaktadır. .
  • Tankın içinde değil, çevresindeki ceket sisteminde nitrojen dolaşımı sağlanması ile olası Cross Contamination (örnekler arası viral kontaminasyon) riski ortadan kaldırılmaktadır. (Özellikle bulaşıcı hastalık riski ortadan kaldırılmaktadır.)
  • Örnekler birbirinden bağımsız kutularda, adresleme ve otomatik haritalandırma sistemi ile güvenle saklanabilmektedir.
  • Örnekler çubuk taşıyıcı yerine kutulardaki güvenli bölgelere yerleştirilmesi nedeni ile saklama ve yerleştirme sürecinde zarar görmeden taşınabilmektedir.
  • Bir başka hastanın örneği yerleştirilirken diğer bir hastanın örneği etkilenmemekte, güvenle korunabilmektedir.

Özetle, dondurulmuş ve sonradan çözülerek transfer edilecek olan embriyoların güvenle saklanabilmesi için oldukça ileri teknoloji ürünü olan bu sistem, hem başarıyı arttırmakta, hem de güven sağlamaktadır.