Emel Efe Kimdir?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

 

Emel Efe Kimdir?

Emel Efe Kimdir?

Ben Emel Efe;

Üniversite eğitimim için  1996-2000 yılında Ankara’ya geldim. 4 yıl hemşirelik eğitmi aldım. Sonrasında kendimi farklı alanlarda eğitmeliyim diyerek yüksek lisans eğitimi eğitim ve gelişim psikolojisi alanında tamamladım ve sertifika programlarına başladım;

Coaching Certificate Programme (2008) Londra, İngiltere

NLP Practioner Certificate Programme (2008) Londra, İngiltere

NLP Master Practitioner Programme (2009) Londra, İngiltere

Hipnoz Practitioner Programme (2010) Londra, İngiltere

Trainners Training Programme (2011) İstanbul

Hamilelik ve Doğum Koçluğu Eğitici Eğitimi Sertifika Programı, İstanbul Bilgi üniversitesi

ARTEMIDE CERTIFICATE OF ATTENDANCE

Tailored Infertility Course for Coaching-Management (2007) Floransa, İtalya

SAĞLIK BAKANLIĞI ANA ÇOCUK SAĞLIĞI VE AİLE PLANLAMASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Neonatal Resüsitasyon Programı (2004) Ankara

TÜRKİYE JİNEKOLOJİ VE OBSTETRİK DERNEĞİ

Sağlık Kurumlarında Etkili İletişim Semineri (2010)

İnfertilite ve Hamilelik Hemşirelik Eğitim Kursu (2005) Ankara

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ

İnfertilite Eğitim Programı (2005) Ankara

2000-2017 yıllarında üniversite hastaneleri ve tüp bebek merkezleri ile çalışmaya başladım. Tüp bebek hastalarına süreç koçluğu yaparak, bu dönemdeki endişe, kaygı ve streslerini en aza indirebilmek için birebir ve grup çalışmaları yaptım ve halen yapmaktayım. Eğitimci kimliğim ile ilgili liselerde eğiticilik yapmaktayım. Kuruculuğunu yaptığım EVO Akademi Eğitim ve Danışmanlık Merkezi ile de tüp bebek–hamilelik–doğum koçluğu, aile danışmanlığı, bireysel danışmanlıklar ve üniversite onaylı sertifika programları ile çalışma hayatım devam etmektedir.

Çalışma ve eğitim hayatım boyunca katılmış olduğum sempozyum, seminer ve kongrelerde, eğitim aldığım alanlara ilişkin bilgilendirme ve sertifika programları düzenliyorum. Bunlardan bazıları;

Kısırlık ve tüp bebek tedavi süreçleri eğitimi (İtalya),

Gebelikte fizyolojik ve psikolojik değişimler ve hasta yaklaşımları sempozyomu (TJOD),

Stresin IVF başarısı üzerindeki  etkisi (2012-TSRM),

Uluslararası üreme sağlığı ve aile planlaması kongreleri (TJOD),

Ulusal üreme endokronolojisi ve infertilite kongreleri (TSRM),

Jinokolojik endoskopi kongreleri (JED),

ANKARA Üniversitesi Hizmet içi eğitim seminerleri,

Hasta psikolojisi eğitim programları (Sağlık Bakanlığı),

Süreç yönetimi eğitim programları (İzgören Akademi),

Kaliteli hizmet ve duygusal performans program-eğitim (Ergenç Eğitim & Danışmanlık),

Kurumsal örgütlenme ve yönetim eğitim programları (Sağlık Bakanlığı),

Nefes teknikleri eğitim programı (Energy Turkey),

Temel drama ve diksiyon eğitimi programı (TRT),

Icf (İnternational Coach Federation) Personal and business coaches congresium (İngiltere)

emelefe3

HAYATA BAKIŞ:

William Cass: “Neye odaklanıyorsam, benim gerçeğim odur” der.

Başarılı ile başarısız arasındaki tek fark, bedel ödemektir. Ödediğiniz bedel sizin gerçeğiniz ise başarılı ve mutlu olursunuz. Ben hep buna inandım ve yapmaya gayret ettim.

Samsun’da başlayan hayata tutunabilme adımlarımda 93 yılında özel radyoların kurulması ile birlikte, Medya FM adlı radyo kanalında 3 yıl program yapımcılığı-sunuculuk-haber spikerliği yaptım ve çok keyif aldım. Güzel işler çıkarttığıma inandım. Hedefim sağlık alanında eğitim görmek değildi, fakat tercih hatası nedeniyle alanım değişti.

Değişiklikler, isteğiniz doğrultusunda olmadığında boşluğa düşersiniz. Benim hayatımdan 1 yıl çalınsın istemedim. Babamın çok desteği oldu bu kararda, çünkü o bir sağlıkçı idi. O dönemde babamın diş kliniğine giderek biraz gözlem yaptım. Başarabileceğime inandım, başladım ve adımlarım hayatta kalabilme doğrultusunda büyüdü.

Dediğim oldu, okulu birincilikle tamamladım. Okurken yine inandığım deneyimleri yaşamayı sürdürdüm. O yıllarda Mehpare Hanım’ın ismini çok sık duyardım (algıda seçicilik). Etkili iletişim derslerine başladım ve kendimi TRT 2 spikerinin yanında buldum. Bana bir haber bülteni metini verdi ve okumamı istedi. Okudum. Bana özel kanallardan birinde program sunumu teklifinde bulundu fakat ders yoğunluğu nedeniyle kabul edemedim.

Bana yapılmış o teklif bende farkındalık yarattı ve şu kararı aldım, bu alandaki eğitimlere devam…

Öğrenim hayatımı, inandığım ve keyif aldığım şekilde geçirdim ve geçirmeye devam ediyorum. Nasıl mı? Genel kurallar ile kendi kurallarımı uyum çerçevesine alarak. En iyi, pratik yaparken öğrenilir. Bol bol pratik yaptım ve ne istediysem onu deneyimledim. Ben bütünsele önem veririm. Bütünselliğe giden yolda okurum-okurum-okurum-okurum, yazarım-yazarım-yazarım-yazarım, dinlerim-dinlerim-dinlerim-dinlerim… Empati yaparım, insan 4 boyutlu bir varlık. Kalp+zihin+beden+ruh. Bu boyutu hep bütün olarak görmek isterim. Göremediğimde asla kesin olmam ve tekrarı yaşarım. Pratik yapmaya devam ederim, ta ki gerçeği görebilene kadar. Doğru göreceli, fakat gerçek tektir. Benim gerçeğimse tercih ettiğimdir.

NLP’yi çok severim ve bir çok tekniğini kullanırım. Eğitim metodlarımda ve sunumlarımda da kullanırım. Bana değişmek istiyorum diye gelen danışanlarıma buna hazır olup olmadıklarını sorarım, defaten, çünkü değişim zordur ve acıtır. Yine bana gelen çiftlerden, “biz birbirimizi sevmiyoruz” diyenlere “sevin o zaman” derim. Bir şeyi önce yapmak lazım, yapamadığını görmek için… Hayat mutlu olma sanatıdır, bir şekilde icra etmek gerek…

Saygılarımla..

Yorumlar

Bir yorum yazınız