Gebelik İçin Erkeklerde Sperm Sayısı Kaç Olmalı?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Gebelik İçin Erkeklerde Sperm Sayısı Kaç Olmalı?

gebelik için erkeklerde sperm sayısı kaç olmalı

Doğal yolla bebek sahibi olamayan çiftler doktora başvurduklarında öncelikle kısırlığın erkekten mi, yoksa kadından mı kaynaklandığı araştırılır. Kadından kaynaklanan kısırlık sebepleri; yumurtlama bozuklukları, tüplerin tıkalı olması, rahim içi anomalileri olarak sıralanabilir. Erkekten kaynaklanan kısırlık sebepler ise; sperm sayısının, şeklinin, olgunluğunun ve hareketliliğinin gebelik için yeterli olmaması durumlarıdır. Döllenmenin gerçekleşebilmesi için erkeğin menisi içinde kadının yumurtasını dölleyecek kalitede ve sayıda sperm olması gerekmektedir. Kısırlığın erkekten kaynaklanıp kaynaklanmadığının belirlenebilmesi için erkek meni örneği verir ve bu meni içindeki spermler incelenir.

Tüp Bebek Testi

Sperm sayısı kaç olmalı: Erkeğin sperm sayısını, hareketliliğini ve şeklini tespit edebilmek için yapılan testte; verilen meni içindeki toplam sperm sayısı ve 1 mililitrelik meni içindeki sperm sayısı (sperm konsantrasyonu) belirlenir. Eğer erkeğin verdiği meninin içindeki spermlerin toplam sayısı 39 milyonun altında ise, doğal yolla gebelik elde edilmesi zordur. Meninin içindeki toplam sperm sayısı için her hangi bir üst sınır bulunmazken, 39 milyonun altında sayılan sperm tehlike arz eder. Menideki toplam sperm sayısını bulmak için meninin 1 mililitresi incelenir, içindeki sperm sayılır ve meninin tamamındaki sperm sayısı bununla çarpılarak bulunur. Sperm konsantrasyonunda alt sınır 15 milyon olmakla birlikte, üst sınır bulunmamaktadır.

Sperm sayısı düşük olursa gebelik elde edilemez mi?

Doğal yolla gebelik elde edilebilmesi için baba adayının sperm konsantrasyonunda sperm sayısının en az 15 milyon, toplam sperm sayısında da en az 39 milyon olması gerekir. Sperm sayılarının bu birimlerin altında olması, gebelik şansının hiç olmadığı anlamına gelmez. Ancak sperm sayısı azaldıkça doğal yolla gebelik elde etmenin daha zorlu ve uzun bir süreç olacağını, hatta bebek sahibi olabilmek için kısırlık tedavi yöntemlerine başvurulmasının daha doğru olduğunu söylemek mümkündür.

sperm sayısı kaç olmalı

Sperm sayısını artırmak için neler yenir, içilir?

Sperm sayısı gebelik elde etmek için düşük olan erkeklere faydalı olduğu iddia edilen, reklamları yapılan bitkisel kürler, gıda takviyelerinin her hangi bir faydası olduğu görülmemiştir. Bu bağlamda bilimsel olarak olumlu etkisi kanıtlanmış bir yiyecek ya da içecek bulunmamaktadır. Ancak bu sorunu yaşayan erkeklere üroloji uzmanları olumlu etkisi tıbbi olarak belirlenmiş bazı ilaçlar önermektedirler. Doktor tavsiyesi ile bu ilaçların alınması fayda sağlayacaktır.

Sperm sayısı neden azdır?

Erkekte sperm sayısını belirleyen en önemli etken genetik kod ve özelliklerdir. Bu bağlamda ailesinde ve yakın akrabalarında sperm sayısı az olduğu için bebek sahibi olamayan erkekler varsa, kişini bu konuda önlem alması, daha erken dönemde doktora başvurup tedavi olması gerekmektedir. Bununla birlikte sigara, alkol ve uyuşturucu madde tüketenlerin, düzensiz yaşam ve beslenme alışkanlıkları olan erkeklerin sperm sayılarının hızla azaldığını söylemek de mümkündür. Ayrıca aşırı yağlı, tuzlu ve hazır gıdalarla beslenenlerin, kilolu erkeklerin sperm sayılarının daha az olduğu da bilinmektedir.

erkekte sperm sayısı kaç olmalıdır

Sperm testinde erkek nelere dikkat etmelidir?

Sperm testine gidecek olan erkek öncelikle 3-4 gün boyunca cinsel ilişkiye girmemeli, hiç boşalmamış olmalıdır. Sperm sayısı artsın diye bu süreyi uzatıp, 1 hafta, 10 gün cinsel perhiz yapılması yanlıştır. Zira böyle durumlarda sperm sayısı artarken, spermlerin kalitesi ve hareketliliği düşer. Bu sebeple 3-4 günlük süre yeterlidir. Sperm örneği verilmeden önce erkeğin idrarını tamamen yapmış olması ve ellerini yıkamış, iyice durulamış olması gerekmektedir. Meni verecek olan erkek mastürbasyonla boşalmalı ve kayganlaştırmak için hiçbir şey kullanmamalıdır. Meninin boşalacağı kabın içine ve kapağına asla dokunulmamalı, meninin tamamının kabın içine dökülmesi sağlanmalıdır. Özellikle de ilk başta gelen meni sperm kalitesi açısından çok önemli olduğundan, kabın dışına dökülürse, görevlilere haber verilmeli sperm testi için başka bir güne randevu alınmalıdır. Tüm bunlara ek olarak meni steril kabın içinde en fazla yarım saat içerisinde testi yapacak olan uzmanlara verilmelidir.

Erkeğin sperm sayısı sıfır olabilir mi?

Nadir rastlanır bir durum olsa da bazı erkeklerin menisinde hiç sperm bulunmayabilir. Azospermi olarak adlandırılan bu durum, tüm erkekler için % 1 ihtimalle görülebilirken, kısır erkeklerin % 15’inde azospermiye rastlanmaktadır. Erkekte ekstra çok fazla belirtiye sebep olmayan azospermi genellikle bebek sahibi olamama şikayetiyle doktora başvurulduğunda ortaya çıkmaktadır. Böyle vakalarda spermi testislere boşaltan, meninin içine indiren kanallarda tıkanıklık olduğundan menide sperm bulunamamaktadır. Azospermi sorunu olan erkeklerde, mikrotese yöntemiyle sperm üreten damarlardan sperm alınır. Cerrahi yöntemlerle alınan bu spermler kullanılarak tüp bebek tedavisiyle gebelik elde edilir.

Yorumlar

 • Ramazan Demir

  Merhaba hocam 5 senelik evliyim hiç çocuğumuz olmadı ve tedavi için tüp bebeğe kadar geldik benim sperm sayılarım gayet normal fakat varikoselim var solda 3ml sağda 2 ml bir iki doktora gözüktüm biri ameliyat olmana gerek yok dedi diğeri şimdilik sıkıntı olmaz ama ilerleyen zamanda kısırlığa kadar gidebilir olursan daha iyi olur dedi ve iyice ortada kaldım ameliyat olmam benim için iyimi kötümü yardımlarınızı bekliyorum

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Ramazan Bey,

   Eğer sperm sayınız normal ise ameliyat olmanıza gerek yok. Bir an önce bebek sahibi olmak için bir tüp bebek merkeziyle görüşün. Ankara’daysanız ya da gelmek isterseniz yardımcı olmak isteriz.

 • Emrah yaman

  Mrb hocam ıst 29 yaşındayım ben bir senelik evliyim çocuk sahibi olmak istiyoruz eşimle 1 senedir korunmasız ilişkiye giriyoruz ama çocuk sahibi olamadık. ağustosta sol varikosel teşhisi kondu ameliyat oldum ama mikrocerrahi degıl normal ameliyat oldum sperm sayısı ameliyattan once 4 milyondu şimdi 14 milyon oldu hocam anormal birşey mi var hocam kısır mıyım biz çocuk sahibi olmak istiyoruz hocam bize yol gösterin.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Emrah Bey 15 milyonun altında sperm sayısı ile gebelik zorlaşmakta ama eşinizle beraber bize gelirseniz, daha net konuşabiliriz. Görüşmek üzere iyi günler diliyorum.

 • Mehmet Taner

  Hocam benimde sperm sayısı oldukça düşükmüş doktorum tüp bebek tedavisi önerdi. Tüp bebek tedavisi son çare midir? Bunun başka tedavisi yokmudur hocam yardımcı olur musunuz?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Mehmet Bey,

   İletişim bilgilerinizi bırakırsanız size daha iyi yardımcı olabiliriz.

 • Ahmet erim

  Hocam tüp bebek için muracatta ameliyatla sperm bulunamadı ve tüp bebek olmadı ne yapmam gerekiyor?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Ahmet Bey,

   Merkezimizin üroloğunun sizi görmesini tavsiye ederim.

   İyi günler dierim.

 • Furkan Uyar

  Hocam Merhaba
  Biz 1.5 yillik evliyiz evlendigimizde 3 ay korunduk ondan beri korunmuyoruz ama bebegimiz olmuyo hocam benim sperm sayim 17 milyon hareketlilik 20 hocam normal yolla bebek olma ihtimali varmi cevabiniz icin simdiden teşekkürler.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Furkan Bey,

   Tüp bebek tedavisi iki taraflıdır eşinizide muayane etmemiz lazım. HSG filmi ile tüplerin açık olup olmadığına bakılması gerekir.

   İyi günler dilerim.

 • GUNES MEMMEDOVA

  MERHABA HOCAM SIZDEN YARDIM ISTIYORUM SIZE ESIMIN SPERM TAHLILINI YAZIYORUM LUTFEN TüP BEBEK MI YOKSA NORMAL YOLLA ANNE OLA BILIRMIYIM DIYE YANITLARMISINIZ 4 YILDIR EVLIYIM IKI YIL BUNDAN ONCE HAMILE KALDIM DUSUKLE SONUCLAMDI SIMDIDE HAMILE KALA BILMIYORUM SORUMU YANITLARSANIZ SEVINIRIM SIMDIDEN TESEKKURLER IRELI HEREKETLILIK 14% YAVAS HEREKETLILIK 20% YERINDE AKTIV IRELI OLMAYAN HEREKETLILIK 6% HEREKETSIZ 60%

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Güneş Memmedova,

   Eşinizin ileri hareketli sperm sayısı düşük, dışarıda yapılan testler aldatıcı sonuçlar verebiliyor merkezimizde sperm tahlili yaptırmanızı öneriyorum. Yaşınızı bize bildirin sonuçlardan sonra net bilgi alabilirsiniz.

   İyi günler dilerim.

 • Evren kavakli

  Hocam iyi günler küçükköyde sperm testinde 9 milyon sperm sayısı hızlı haretli 0, ameliyat olman lazım dediler sizce ne yapmalıyım?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Evren Bey,

   Ameliyat olmadan önce mutlaka bizden randevu alın görüşelim. Ameliyatla mevcut spermlerde kaybolabilir.

   İyi günler dileriz.

 • Erdal yavuz

  Mrb hocam biz 4 yıllık evliyiz benim ileri hızı hareketliliğim 0 bu çocuk olmasına engel midir? Yerinde hareket de 70 bu sonuca göre bize ne öneririsiniz?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Erdal Bey,

   Bu bilgilerle kendiliğinden olması zor görünüyor ama dilerseniz kliniğimizde spermiogram yaptırıp sonuca göre kesin konuşabiliriz.

   İyi günler dileriz.

 • Serap

  Hocam merhaba. 8 aydır çocuk istiyoruz olmuyor. Geçen ayki değerlerim fsh 10.48 lh 11.56 e2 42.82 tsh 0.95 prolaktin 23.64 bu ayki degerlerim ise fsh 7.18 lh 6.15 e2 45.95. Bu degerlerle normal yollarla hamile kalma ihtimalim var mi.eşimde de varikosel cikti sperm konsatrasyonu 29 diger değerleri normal çıktı. hsg filmide çektirdim tüplerim açıktı. cevabiniz icin simdiden tesekkurler

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Serap Hanım,
   Öncelikle yaşınızı ve AMH testinizi bize bildirin sonuçlara göre değerlendirelim.
   İyi günler dileriz.

 • Cihan yurtsever

  Merhaba hocam benim sperm sayım 40 milyon hareketlilik 7 ile 15 arasında hareketsizlik 68 bu durumda eşimin hamile kalma durumu nasıl olur?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba, sizin durumunuzda doğal yolla gebe kalmak düşük bir ihtimal. Dilerseniz merkezimize gelin sizi muayene edelim.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Sperm hareketi az, hareketlilik oranı en az % 40 olmalı. Bazı sonuçlar aldatıcı olabiliyor önce bizde sperm tahlili yaptırmanızı öneriyorum.
   İyi günler dileriz..

 • hatche yumer

  mrb hocam ben bulgaristandan mustafa yunuz 3 yilik evliyiz bir yildir bebeğimiz olmuyor sperm sayım az diye eşimde sorun yok diyorlar ben tedavi görsem düzelir mi?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba, sizin hakkınızda yorumda bulunabilmek için sperm tahlilinizin sonucunu görmemiz gerekli. Dilerseniz sperm testinizin sonucunu bize gönderin. Sevgiler.

 • Faruk demirci

  Hocam kolay gelsin ben 3t yasinda bir erkegin 1 yildir evliyiz esimde bir sorun yok 1 kez dusuk yapti bende sperm testi yaptirdim cok dusuk cikti ileri hizli hareket 2.7 ileri yavas h 0 yerinde hareket 0 haraketsizlik 97.3 ph 7.4 sizce ben kisirmiyim yorumlarsaniz sevinirim kolay gelsin

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Faruk Bey,
   Çocuğunuz olmuş bir kere dolayısıyla size kısır diyemeyiz ama, o dönemden sonra sayı ve hareket düşmüş olabilir. Onun için bize gelip sperm verirseniz sonuçları konuşup değerlendirebiliriz.
   İyi günler dilerim.

 • aynur sezer

  merhaba hocam ben 1,5 yıllık evliyim çocuk istiyoruz ben iyiyim eşimin sper sayısı 35 çıktı 2 defa ilaç kullandım ama hamile kalamadım ne yapmalıyım?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Aynur Hanım,
   Net bir bilgi verebilmemiz için sperm sonucunu ayrıntılı bir şekilde görmemiz gerekli. Yaşınızı ve hormon sonuçlarınızı yollayın. Eğer Ankara’daysanız bize uğrayınız.
   İyi günler dilerim.

 • Ferhat çelik

  Merhaba hocam, sperm test sonucumu yazıyorum.
  Total number: 4
  Density 4.3 ml
  Active sperm nmber: 1
  Active sperm density: 1.1 ml
  Volume: 1.5 ml
  Ph: 7.2-8
  A sınıfı(fast): %25
  B Sınıfı(middle): %0.0
  C sınıfıslowly): %0.0
  D sinifi(slowly or note move: %75
  Bu değerler hakkında düşünceleriniz nedir hocam.şansımız var mı. Bir de canlı olanlarının hepsinin %25 inde Asınıfı kalite de olması normal mi ? Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Ferhat Bey,
   Bize ulaştırdığınız değerlerle tüp bebek yöntemi ile gebelik şansınız vardır.
   İyi günler dilerim.

 • sükrü

  mrb hocam benım sperim sayım 25 milyon hareketlilik %55 yerinden hareketlilik %20 hareketsız %15

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Şükrü Bey,
   Sonucunuz iyi ancak eşinizi de muayane etmemiz gerekir.

 • Suat aksoy

  Merhaba 6 aydir cocuk dusunuyoruz. Sperm sayim 8 milyon hareketlilik 70 normal yollarlar cocuk sahibi olabilirmiyiz

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Suat Bey,
   Normal yolla çocuk sahibi olmanız zor. Destek gerekir, 6 ay korunmasız ilişki sonucunda gebelik oluşmadıysa sizi incelememiz gerekir.

 • Suat aksoy

  Merhaba hocam benim sperm sayım 8 milyon hareketlilik 70 normal yolla çocuk sahibi olabilir miyim

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Normal yolla çocuk sahibi olmanız zor. Destek gerekir, 6 ay korunmasız ilişki sonucunda gebelik oluşmadıysa sizi incelememiz gerekir.

 • Fatih323

  Merhaba semen analiz sonuclarim Total sperm 35 ileri doğru hareketli 06 yavaş doğrusal olmayan 17 aktif hareketli 23 yerinde hareketli 12 hareketsiz 65 tpmss 18.8 bu sonuçlara göre çocuğum olurmu

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Fatih Bey,
   Normal yoldan olması biraz zor. Olmaz diyemeyiz ama evlilik süresi, eşinizin durumu önemli.

 • maşuk kirmiziyildiz

  Miktar 1.4 1.7 ml
  Renk opak
  Ph 7.2-7.6
  Likefaksiyon suresi 4.8
  Canli sperm 55-63
  Normal formlar >=4
  Bas anomalisi 24
  Igne bas 3
  Yuvarlak ba 12
  Boyun ve orta parca defekti 22
  Kuyruk defekti 24
  Sitoplaxmik damlacik –
  Sonuclar boyle hocam normal yola cocuk sahibi olabilirmiyim

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Maşuk Bey,
   Sperm hareket sayısını da gönderirseniz net bilgiler verebiliriz size.

 • Mutlu göztepe

  miktar: 2ml vizkosite:normal Lökasit: <1milyon/ml Reaksiyon:alkali Eritrosit : yok Aglutinasyon :yok Trikomanas,candida : yok
  Sayı 23 milyon/ml
  Toplam sprm sayı:46 milyon
  Hareket: %35
  Hareket tipi: 0-1-2-3-4
  4.derece hareket : %10
  Normal sperm :%50 Sonuc :astenospermo

  SKROTAL RENKLİ DOPPLER ULTRASONOGRAFİ İNCELEMESİ " Sol testis boyutları 45x27x21, sağ testis boyutları 47x28x28 mm‘dir. " Her iki testis, kontur, boyut, parankim homojenite ve eko reflektivitesi normaldir. " Sağ epididim normal olarak değerlendirildi. " Sol epididim başı düzeyinde 2.8 ve 4.6 mm çaplı anekoik kistler izlenmiştir. " İntra ve ekstratestiküler yer kaplayan oluşum saptanmamıştır. " Hidrosel izlenmemiştir. " Renkli doppler bakıda her iki testis parankim vaskülaritesi normal olarak değerlendirlmiştir. " Pampiniform pleksus lokalizasyonda en geniş ven çapları sağda 1.1 mm, solda 2.2 mm olarak ölçülmüş, valsalva manevrası ile her iki pampiniform pleksus lokalizasyonu stop tipte minimal varikosel ile uyumlu reflü akım oluştuğu izlenmiştir. YORUM: " Sol epididim başı düzeyinde 2.8 ve 4.6 mm çaplı anekoik kistler, " Valsalva manevrası ile her iki pampiniform pleksus lokalizasyonu stop tipte minimal varikosel ile uyumlu reflü akım izlenmiştir.

  Hocam iyi gunler 2011 yilinda varikosel operasyonu oldum hareketlilikte yavaşlik oldugu icin 5 ay sonrasi sperm testinde hareketlilikte artis olup normospermi cikmisti Bu yil evlendim tekrar muayene oldum fiziki muayenede normal gozukuyor hersey ama 2 kez 2 hafta arayla sperm testide ayni sonuc cikti

  Sizce hocam bu vakada varikosel nüks mü yapmis napilmasi gerekir..

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Mutlu Bey,
   Varikosel operasyonları sonrası ilk 6 ayda sperm sayısında artış beklenir ancak sonra hızlı bir düşüş görülebilir. O yüzden bunu düşünerek hareket etmek gerekir. Evliyseniz ve bebek istiyorsanız acele etmenizi tavsiye ederiz. Daha fazla bilgi için merkezimize bekleriz.

 • Selami YUMLU

  Merhaba hocam ileri hareketlilik %34.6 toplam sperm sayısı 144.3 hacim 3.5 sperm konsantrasyon 41.2 likifikasyon 60 hareketsiz sperm %58.7 hocam bu değerlere göre benim çocuğum olabilir mi eşim de sıkıntı yoktur doktor klomen verdi bu ilaçla sorunum çözülürmü ve normal yolla gebelik yaşarmıyız teşekkür ederim..

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Selami Bey,
   Korunmasız 6 ay ilişkiden sonra normal gebelik oluşmazsa tedavi gerekir. İrtibat numaranızı iletirseniz ayrıntılı konuşmak isteriz.
   İyi günler dilerim.

 • Hasan Şen

  Perhiz : 3 Gün
  Örnek tipi :Fresh
  Likefikasyon :Normal
  Görünüm : Normal
  Hacim : 2
  Viskozite :Normal
  Ph :7.5
  Lökosit :1
  Sperm Konstrasyonu :31.9 m
  Toplam Sperm Konstrasyonu : 63.8 m
  Toplam hareketlilik :85
  İleri Harket :51
  Yerinde Hareket :15
  Hareketsiz :15
  Morfoloji :48

  Hocam sonuçlarım sizce nasıl ?
  Bende varikoselde var sizce ameliyat gerekli midir? Çocuğum olabilir mi ?
  1.5 yıllık evliyim 5 aydır korunmuyoruz eşimde folikasit kullanıyor ama genede hamilelik gerçekleşmedi ?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Hasan Bey,
   Şuan ameliyat olmanıza gerek yok sperm sayınız iyi. Korunmasız ilişkide 6. ayınız dolunca eğer normal gebelik elde edilemezse kliniğimize kontrole gelebilirsiniz.
   İyi günler dilerim.

 • ozlem krck

  Merhabalar, Sperm konsantrasyonu : 2.400.000 Toplam sperm sayısı : 3.240.000 İleri Hareketli : %25 Yerinde Hareketli : %30 Hareketsiz : %45 Yorumlar mısınız lütfen, ne yapmamız gerekiyor? Teşekkürler

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Özlem Hanım,
   Sperm sayısı 10 milyonun altında olana tüp bebek öneriyoruz.
   İyi günler dilerim.

 • Selcan yavuz

  Mrbalar eşimin sperm sayısı 2 milyon hareket sayısı % 49 sizce bu normal mi normal yolla gebeliğe yeter mi?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Selcan Hanım,
   Normal gebelik için bu değerler yeterli değil tüp bebek tedavisi gerekir.

 • Ahmet aslan

  Iyi gunler degerlerim:

  Total 205 Milyon
  Ileri hareketli yuzde 29.5
  Yerinde hareketli yuzde 29.5
  Haraketsiz yuzde 41

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Ahmet Bey;
   Bu sonuçlar iyi eşinizin muayanesi yapılmış mıydı ve tüpleri açık mı ona da bakmam lazım. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için numaranızı iletebilir ya da merkezimizi arayarak randevu alıp muayane olabilirsiniz.

 • Ummü ince

  Merhabalar 2 buçuk senelik evliyim çocugmz olmadı
  Eşim 4 yıl önce varikosel ameliyatı oldu eşimin sperm sayısı 19 milyondu 5 ay ilaç kullandı 29 milyon oldu bende tedavi gördüm aşılama olduk olmadi çözüm tüp bebk mi ?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Ümmü Hanım,
   Tüp bebek tedavisi sizde daha başarılı olur. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için numaranızı iletebilir ya da merkezimizi arayarak randevu alıp muayane olabilirsiniz.

 • Fahri Öztürk

  Merhaba hocam benim sperm sayım 3 milyon tüp bebek için yeterlimi

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Fahri Bey,
   Tüp bebek tedavisi için sperm sayınız yeterli. Dilerseniz ayrıntılı bilgi için numaranızı iletebilir ya da merkezimizi arayarak randevu alıp muayane olabilirsiniz.

 • Aslımm

  Merhaba hocam benim eşimin sperm sayisi 57 milyon normal yolla hamilelik olur mu

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Aslım Hanım,
   Sadece sayı yetmez hareket ve morfoloji sayısını da bize bildirin net yorumlar yapalım.
   İyi günler dilerim.

 • Sezgin Kus

  Perhiz Gün Sayısı: 5
  Miktar: 2ML
  Özel Referans Aralıkları: Ph 2-6 ml bide 8 ng/ml
  Likefaksiyon Süresi: 7-8 bide 20 DK
  Viskosite: 20 dakika 37c Normal
  Aglütine olmuş spermatozoa Yok
  Görünüm: Gri-Opak
  1 saatte Hareketli sperm yüzde 50 veya daha fazla ng/ml
  Hızlı ileri hareketli (+4) 25 % ng/ml
  Yavaş ileri Hareketli (+3) 20 % ng/ml
  Yerinde Hareketli (+2) 5 % ng/ml
  Hareketsiz (+1) 50 % ng/ml
  Sperm Yoğunluğu: =>%25 a veya =>%50 a+b 40.800.000 %
  Anormal Morfolojili sperm: > 20 Milyon /ml bide % 30 ng/ml yazıyor altında. En altta da < 70 ng/ml yazıyor hocam yaşım 25 1 buçuk sene oldu evleneli bu değerlerim nasıl hocam çocuk sahibi olabilir miyim? Bana yardımcı olursanız çok teşekkür ederim saygılarımla iyi günler.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Çocuk sahibi olabilirsiniz.

 • Hasan bengi

  Merhaba;
  Volum: 4.1 ml
  Sperm sayısı: 9.000.000
  Toplam sperm sayısı: 36.900.000
  İleri hareket : %20
  Yerinde hareket : %20
  Hareketsiz: %60
  İleri hareketli sperm: 7.380.000
  Morfoloji (kruger) %2

  Değerlendirir misiniz?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Sayı ve hareket biraz düşük, normal yolla şansı var ama biraz düşük.

 • nilay

  iyi günler, eşimin değerleri 11 milyon, hareketli %55, hareketsiz %35, yerinde hareketli %10, morfoloji 4 çıktı. 1 yıldır korunmuyoruz çocuk olmuyor hsg tüpler açık değerlerim normal.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Sadece sayı biraz düşük morf. İyi yaşa göre tüp bebek önerilir.

 • Ali Koç

  Vizkosite: normal
  Lifefaksiyon: 35
  1cc deki spermatozoa: 44 000 000
  Total spermatozoa: 88 000 000
  Hızlı hareketli: %15
  Yavaş hareketli %25
  Yerinde hareketli %15
  Hareketsiz: %45
  Yuvarlak hücre konsantrasyonu: 150 000 sonuçlar nasıl acaba?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Normal görünüyor.

 • ANIL ÖZCAN

  Sperm sayım 7 milyon morfoloji %6, ileri hareket %30, ileri doğru yavaş hareketlilik %20, yerinde hareketli %10, hareketsiz %40, toplam sperm sayısı 24.5 milyon, normal yolla gebelik olur mu?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Normal yolla şans var ama düşük, 35 yaş üzeri ya da 1 yıldan uzun süre korunmasız ilişki varsa tüp bebek tedavisi öneririz.

 • Ece saraç

  Merhaba doktor bey. Doktorumuz eşimin sperm testinin sonucunu normal değerlendirdi. Birde siz değerlendirir misiniz? 26 yaşındayız bende bir sorun yok henüz 2-3 aydır çocuk düşünüyoruz. Genel kontrol olmak istedik. ~~Fiziko-kimyasal değerlendirme Görünüm: milk white Vizkozite: normal Sıvılaşma dur: compoletely liquefaction Miktar: 4.0 ml Ph:7.4 Sıvılaşma zamanı: 60> minute ~~Dinamik mikroskobik değerlendirme Sperm konsantrasyonu: 30.1M/ml Topl.hareketlilik: (pr+np) 28.6 % İleri hareketlilik: (pr) 25.4 % Yerinde hareketlilik: (np) 3.2 % Hareketsiz: (ım) 71.4 % Fonksiyonel sperm konsantrasyon: 8.6 10üzeri6 /m İleri hareketli sperm konsantrasyon: 7.7 m/ml Hareketli sperm konsantrasyon: 8.6 m/ml Ort hız: 20.2 um/s Toplam sperm: 120.5 10üzeri6 Topl hareketli sperm: 34.4 m Toplam ileri hareketli sperm: 30.6 m Morfoloji normal form: 14.9 % Doktor bey çocuk sahibi olmamızda herhangi bir sakınca var mı? kolay gelsin. Şimdiden teşekkürler cevaplarsınız çok mutlu olurum.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Sperm sayısı normal ileri hareket biraz düşük.

 • Ebrar erol

  Hocam sperm testinin normal değerlerde olduğunu nasıl anlarız internetten çıktı ama anlamadık biz sperm sayısı 103.000. 000 motilite 16-27-25-25 olarak yazıyor nasıl acaba?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   20 milyon üzeri A+B = %40 sperm hareketliliği normaldir.

 • Necati kara

  Merhaba görünüm opak – volüm 3.5 – viskozite (-) – likefaksiyon < 1 – konsantranyon 20×10 motilite 35 prograsif 0 bin prograsif 15 yerinde motil 20 immotil 65 total progresif 10.5×10 normal morfoloji 1 lökosit <1×10

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Morfolojik yapısında problem gözüküyor, eğer en az 6 aylık korunmasız ilişki sürecinden sonra gebelik oluşmamışsa tüp bebek öneriyoruz.

 • AHMET CANKAT

  Merhabalar hocam. Miktar: 4.0 ML. – GÖRÜNÜM: Gri beyaz.- direk mikroskobi: 20-25 lokosit. 7-8 spermogenez hücresi görüldü. Toplam sperm sayısı 100 milyon. – sperm sayısı 25 milyon.- 1. Saat hareketli sperm sayısı: 60 – 2. Saat hareketli sayısı: 50 – 1. Derecede hareketsiz: %40 – 2. Derecede yerinde hareketli: %18 – 3. Derecede, yavaş, doğrusal olmayan hareketli: %26 – 4. Derecede, hızlı, ileri hareketli %16 – ref: %25 ayrıca randevu telefonu alabilir miyiz hocam?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Değerleriniz normal, ancak eşinizin değeri de önemli.

   TELEFON
   +90 312 446 66 66

   0533 205 92 24

 • Gam.zire

  Merhaba hocam
  Toplam sperm sayısı 30 milyon
  sperm yoğunluğu 8 milyon
  Normal morfoloji sperm yüzdesi %2
  Diğer değerler normal.
  Henüz detaylı morfoloji testi yapılmadı.
  Bu değerler ilaçla mı düzelir, yoksa vakit kaybetmeden tüp bebek mi düşünmeliyiz?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Değerler normal ancak morfolojik yapıya da bakılmalı.

 • aydın ali

  Merhabalar… ideal bir spermiogram testi için sperm numunesi verildikten sonra ne kadar sürede verilen numune laboratuvarda işleme alınmalıdır? Diğer bir tabirle numune verildikten sonra ne kadar sürede laboratuvara gitmeli ve ne kadar sürede laboratuvarda işleme alınmalıdır? Teşekkürler.

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   En geç yarım saate işleme alınmalıdır.

 • Hakan bayzer

  Merhabalar, Benim Eşimin sperm sayısı 5 milyon
  Total sperm sayısı da 20 milyon, Doğal yolla hamile kalabilir miyim?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Spermin hareketi de önemli. Tam spermiyogram tahlilini görmek lazım 5 milyonla şans olabilir ama düşük.

 • Blaxus2

  Merhabalar hocam.
  Reaksiyon: 8
  Vizikosite: normal
  Likefaksiyon: 30 dakika
  İleri hızlı hareket: %20
  Yavaş ileri hareket: %27
  Yerinde hareket: %8
  Hareketsiz: %45
  Sayı: 48 milyon
  Normali: %75
  Anomali: %25
  Boyun: %6
  Kuyruk: %2
  Küçükbaş: %4
  Büyükbaş: %5
  Amorf baş: %3
  Uzun Baş: %5
  Diğerleri: Her sahada 5-6 lökosit,1-2 eritrosit,1-2 epitel görüldü.

  Hocam bir de perhiz süresi 2 den azdı bende, bu süre neyi değiştirir?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Değerleriniz normal, perhiz süresi sperm sayısında farklılıklar gösterir.

 • özgür özturk

  merhaba hocam, ben sperm testti yaptırdım sperm sayısı 0 çıktı. hocam bunla ilgili ne yapabiliriz? Ben çocuk istiyorum da, size gelsek ne gibi çözümler bulabiliriz?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Önce sizden sperm bulup bulamayacağımızı anlamak için testler yapmalıyız.

 • Müslüm doğala

  Hocam iyi günler 3 milyon hücre sayısı %25 hareketlilik var iyimi sizce?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   3 milyon hücre sayısı, %25 hareketlilik iyi değil. Hücre sayısının 15 milyonu geçmesi lazım. Size tüp bebek tedavisi öneriyoruz.

 • Murat Tekinalp

  Merhaba hocam, aşağıdaki sperm testi sonuçları normal midir;
  Hacim:3 CC
  Renk: Sarı
  Görünüm: Opelesan
  Koku: Özel
  Viskozite: Normal
  Direkt Mikroskopi: Aglütinasyon görüldü (+) // Yuvarlak hücre görülmedi // Lökosit < 1 milyon Ml görüldü.
  Hareket 1 saat: Hızlı Lineer İleri Hareketli (%A): 0%
  Yavaş Non-Lineer İleri Hareketli (%B) 46%
  Yerinde Titreşimli (%C) 36%
  Hareketsiz (%D) 18%
  Sperm sayısı: 148 milyon

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   İleri hareketli %0 olması önemli. Eğer 1 yıl geçtiyse ve eşinin değerleri normalse yardımcı tedavi gerekir.

 • Gamze

  Merhaba hocam, eşimin sonuçları hacim 1,5 görünüm, homojen viskozite, normal lukosit konsantrasyonu, 1.0 mil/ml sperm konsantrasyonu, 81.7 mil/ml ileri hareketlilik 26% yerinde hareketlilik 22% hareketsizlik 52% total sperm sayısı 122,6 M morfolilojik normal formlar h6% vücut sıvılarının on ölçümü 7,5 > 7.2 bir açıklama yapabilir misiniz?

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Sonuçlarınız normal.

Bir yorum yazınız