info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Rahim Ameliyatı ve Rahim Sarkıklıkları

Rahmin alınması işlemi, histerektomi olarak ifade edilmektedir. Jinekoloji branşında en yaygın uygulanan ameliyat çeşitlerinden biridir. Histerektomi operasyonunda rahmin tamamen cerrahi işlemlerle çıkartılması söz konusudur. Bu duruma yol açan faktörler genellikle; tümöral yapıdaki miyomlardır. Miyom; rahim ağzında gelişen, düz kas dokusunda da mevcut olabilen iyi huylu tümörlerdir. Kansere dönüşme riski yok denecek kadar azdır. Kadınların yaklaşık olarak %20’sinde görülmektedir. İlerleyen yaşla beraber görülme riski artar. Miyomlar; düzensiz adet kanamasına yol açmakla birlikte, aşırı kanamalara, aşırı sancı ve kasık ağrısına, anemiye, sık adet görmeye yol açabilmektedir. Kansızlık yani anemi dışında bası adı verilen belirtilere de yol açabilmektedir. Bası ağrıları; kabızlığa, idrar yolu ile ilgili ağrılara, idrar yolu ve böbreklerde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Ameliyata sebep olan faktörler nelerdir? Yukarıda sayılan belirtiler, bazı kadınlarda şiddetli olarak yaşanabilir. Bu sebeple de yaşam kalitesi düşebilir. Bundan dolayı da histerektomi yapılması gerekebilir. Bunun dışında;
 • Rahim içinde bulunan döl yatağı içinde Polip adı verilen yapılar olabilmektedir. Polipler; kanamaya ve düzensiz adet görmeye yol açabilir. Vajinal operasyonlar poliplerin temizlenmesini sağlayabilmektedir ancak çeşitli durumlarda başka patolojik durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda da histerektomi yapılması gerekebilir.
 • Endometrial zarın kalınlaşması durumunda, kanserleşme söz konusu olabilir. Bu durum genellikle hormonal ilaçlarla kontrol altına alınabilirken, iyileşme söz konusu olmadığında rahmin alınması düşünülebilir.
Düzensiz ve aşırı kanamalar
 • Düzensiz ve aşırı kanamalar; hastanın kansızlık çekmesine yol açabilir. Bu durumda da nefes darlığı, ciltte solgunluk ya da çarpıntı meydana gelebilir. Düzensiz kanamaların tedavi için medikal yöntemlere başvurulabilir. Ancak çeşitli durumlarda medikal yöntemler, tedavi için yeterli gelmeyebilir ve rahmin alınması düşünülebilir.
 • Adet sancılarının şiddetli olması, pıhtılı gelen kan, zor adet dönemleri, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi durumlara yol açan çikolata kisti sebebiyle de rahmin alınması söz konusu olabilir. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda, şayet hasta çocuk sahibi olmak istemiyorsa histerektomi yöntemine başvurulabilir.
 • Kadınlarda rahim, mesane ve barsak sarkmaları meydana gelebilir. Buna yol açan faktörler genellikle zor doğumlar, karın içi basıncının artmasına yol açan işlemler, genetik yatkınlık, menopoz dönemi olarak sayılabilir. Rahmin dışarıya sarkması, idrar kaçıma, haznede dolgunluk gibi sorunlara sebep olmaktadır. Bu durumda rahmin alınması gerekebilir.
Doğumdan sonra rahmin alınması
 • Doğum sırasında çeşitli komplikasyonlar yaşanabilir. Bu komplikasyonlar, histerektomiye sebep olabilir. Doğumdan sonra kanama durdurulamıyorsa, bebeğin eşi yani plasenta ayrılmıyorsa, rahim yırtıkları meydana gelmiş ise acil olarak rahmin alınması gerekebilmektedir.
 Kanser çeşitleri Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri, gibi kanser çeşitlerinde de rahmin alınması gerekebilmektedir. Kanser operasyonları sırasında ameliyatı histerektomiye dönüştürmek gerekebilmektedir. Rahimle beraber yumurtalıkların, lenf nodlarının ve omentumların da alınması söz konusudur. Kanserin yayıldığı hücrelere göre daha fazla ya da daha az doku alınması gerekebilir. kapali-rahim-alinmasi-ameliyati-ve-tedavisi Histerektomi'ye nasıl karar verilir? Histerektomi yani rahmin alınmasına karar verirken, hasta doktor tarafından bilgilendirilmektedir. Doktor ve hastanın ortak görüşüyle beraber rahmin alınacağı gün kararlaştırılabilir. Doktor hastaya ameliyatın risklerinden, anestezi türlerinden ve neden histerektomiye gerek duyulduğundan bahsetmek zorundadır. Hastanın doğurganlığı hala mevcut ise, rahmin alınmasından sonra çocuk sahibi olamayacağı anlatılmalıdır. Anne olmak isteyen hastalar için farklı yöntemlerin denenme şansı varsa, histerektomi son çare olarak bırakılmalıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen ve miyom sebebiyle ameliyat olması gereken hastalarda ilk olarak myomektomi denenmelidir. Myomektomi ameliyatı rahmin alınmaksızın miyomların çıkarılması işlemidir. Histerektomi nasıl uygulanır? Histerektomi operasyonu iki yöntemle uygulanabilir. Bu yöntemler; karından ve vajinaldan yoldandır. Hangi yöntemin uygulanmasına gerektiğine, hastanın durumuna ve hastalığa göre karar verilmektedir. Ameliyat şekline; hastanın yaşı, hastalığın yaygınlığı, cerrahın deneyimi ve tecrübesi gibi faktörler de göz önünde bulundurularak karar verilmektedir. Fakat genellikle kapalı yöntem tercih edilmektedir.  Histerektomide rahmin tutunmasını sağlayan tüm bağ ve damarlar kesilir. Ardından özel dikişler atılarak bağlanır. Rahmin alınmasından sonra ise vajina kubbesi, kanama kontrolü ve katın katları kontrol edilip, uygun bir şekilde kapatılır. Operasyon süresi yaklaşık olarak 1.5 saattir. Ancak işleme göre bu saat uzayabilir. Genel anestezi altında uygulanmaktadır. Histerektomiden sonra günlük hayata dönüş
 • Hastanın iki hafta boyunca fiziksel olarak yorulacağı eylemden uzak durması gerekmektedir.
 • Doktor izin verene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalı ve spor yapılmamalıdır.
 • Banyo yaparken ayakta olmaya dikkat edilmelidir.
 • İyileşme sürecinin sekteye uğramaması için doğru beslenmek çok önemlidir.
 • İdrar yaparken ve büyük tuvalet sırasında ıkınmamak oldukça önemlidir.
 • Vajinadan kanama ya da ateş yükselme gibi durumlar söz konusu olursa zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.
 • Histerektomi ardından kadın artık adet görmemektedir.
 • Yumurtalıklar da rahim ile birlikte çıkarılmadığı sürece adet görmemekle birlikte menopoza ait belirtiler oluşmaz.
 Histerektomi sonrası cinsel yaşam Bu operasyondan sonra, iyileşme dönemi tamamlanınca hasta cinsel hayatına geri dönebilir. Cinsel haz, fiziksel olarak kaybolmamaktadır. Ancak hasta psikolojik sebeplerden dolayı cinsel hayatından zevk alamayabilir. Unutulmaması gereken şey cinsel ilişkiyi sağlayan şeyin vajina olduğudur. Rahim bu konuda etkili değildir. Histerektomi yapan uzmanlara dikkat! Bu operasyon oldukça ciddi ve profesyonellik isteyen bir ameliyattır. Bu sebeple de yeterli donanım ve bilgiye sahip olan bir uzman ve ekibi tarafından yapılmalıdır.