Kürtaj Nasıl Yapılır?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Hasta, jinekolojik muayene masasına yatırılır. Bu aşamada kürtajdan önce gebeliğin kaç haftalık olduğu ve kadının  genel sağlık durumu kontrol edilir. Ardından vajinanın steril olarak hazırlanması gerekir. Daha sonra hangi anestezi uygulanacaksa, buna uygun işlemler yapılır. Genel anestezi uygulanması hastanın herhangi bir ağrı ya da acı duymaması açısından daha sağlıklıdır. Lokal anestezi sırasında yoğun stres yaşanabilir. İşlem genellikle vakumlu kürtaj yöntemi ile yapılır. En güvenli kürtaj yöntemi budur. Gebeliğin rahimden tahliyesi 10 dakikada tamamlanır.Ardından kadın evine dönebilir, aynı gün duş alabilir. Ancak hastanın doktorun reçete ettiği ilaçları kullanması gerekmektedir. Bu sayede enfeksiyon riski hafifletilecektir.

Kürtaj, rahimden gebeliğin tahliye edilmesidir. Yalnızca Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından uygulanmaktadır. Yapılan kürtajın kurallara uygun ve güvenli ellerde yapılmasından sonra gebelik şansı azalmaz ya da doğurganlık yetisi olumsuz etkilenmez. Dikkatli ve titiz şekilde uygulanan vakumla kürtaj işleminden sonra, genital sistem herhangi bir hasar almaz.

Kürtaj

Kürtaj Tekniği

Hamilelik haftasının ultrason ile tespit edilmesinden sonra anne adayına jinekolojik muayene yapılır. Vajina ve rahim ağzının hijyeninin sağlanması için antispetik solüsyonlar uygulanır. Ardından da rahim ağzının sabitlenmesi için gerekli bir alet vajinaya yerleştirilir. Eğer lokal anestezi tercih edilmiş ise, rahim ağzından anestezi enjekte edilir. Ardından işleme başlanır.

Oldukça ince plastik bir kanül rahim ağzından içeri uygulanır. Rahim ağzının genişletilmesi gerekiyorsa, buji adı verilen bir aletten yararlanılabilir. Kanülün uygulanmasından sonra, enjektör yardımı ile vakum yöntemiyle gebelik rahimden tahliye edilir.

Rahmin tamamen temizlenmesinden sonra hastanın 10 dakika dinlenmesi yeterlidir. Ardından son kontroller yapılır ve hasta evine gönderilir. Şayet bebek ve annede kan uyuşmazlığı mevcut ise, aşının yapılması gerekmektedir.

Gebelik ne kadar erken haftalarında ise kürtaj o kadar kısa sürmektedir. Gebelik haftaları ilerledikçe süre artabilir. Ancak işlemden önce hastanın kontrolleri, anestezi uygulaması ve son kontrollerle kürtaj işleminin süresi uzayabilir. Kurallarına uygun şekilde yapılan kürtaj işleminde herhangi bir enfeksiyon riski söz konusu değildir. Kürtaj olunan ay, adet görülmektedir. Ancak stres sebebiyle adette gecikme yaşanabilir. Şayet hasta spiral gibi yöntemlerle korunmak istiyorsa, kürtajla aynı gün spiral uygulanabilir.

Yorumlar

Bir yorum yazınız