Kürtaj Nedir?
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin tahliye edilmesidir. İstenmeyen gebelikler, 10. Gebelik haftasına kadar yasal olarak tahliye edilebilir. Bunun dışında tıbbi gerekçeler söz konusu olduğunda da kürtaj işlemi yapılabilmektedir. Kadının 18 yaşından büyük olması durumunda şayet medeni durumu bekarsa, herhangi birinden izin ya da onay olmadan kendi kararı ile kürtaj olabilir. Ancak evli ise, eşinin de kürtaj için onay vermesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük olunan durumlarda ise anne ve babanın onayı gerekmektedir. Şayet gebelik 15 yaşından küçük birince mevcut ise bu durumda adli merciler karar verecektir.

Kürtajın yapılacağı merkez seçilirken titizlikle yaklaşılmalıdır. Steril koşulların uygun olması ve doktorun uzmanlığı, deneyimi oldukça önemlidir. Kürtaja ait risklerin minimumda tutulmasına önem gösteren merkezler seçilmelidir.

kürtaj

Kürtaj nasıl yapılır?

Kadın, jinekolojik muayene masasına alınır. Ardından spekulum ile vajina daha iyi görüntülenir ve steril koşullar sağlanır. Ardından lokal ya da genel anestezi uygulanır. Ancak hastanın ağrı ve acı çekmemesi adına genel anestezi önerilmelidir. Şayet genel anestezi uygulanacak ise anestezi uzmanı hastayı uygun koşullarda uyutur ve işlem başlar. Genel anestezi uygulanma riskine karşı, hastanın5-6 saat herhangi bir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Kürtaj işlemi başladıktan sonra, özel vakumlu bir enjektörle, hamilelik rahimden temizlenir. Bu işlem yaklaşık olarak 10-15 dakikada tamamlanır. Ardından rahim içerisi kontrol edilir ve hasta uyandırılır. Hasta uyandıktan sonra günlük yaşantısına geri dönebilir. İlk beş gün kanama ve ağrı olması normaldir. Ancak kanamanın bu 5 gün içerisinde azalarak bitmesi gerekmektedir. Şayet kötü kokulu akıntı, ateş yükselmesi, artan kanama gibi sorunlar söz konusu ise mutlaka bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Kürtajın yasal boyutu nedir?

Kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması adına uygulanıyorsa, 10. Haftaya kadar yapılabilir. Ancak 10. Haftayı geçmiş ise herhangi bir şekilde kürtaj işlemi yasal olarak gerçekleştirilemez. Bunun dışında şayet gebeliğin devam etmesine engel olabilecek bir sağlık sorunu mevcut ise, 10. Haftadan sonra da gebeliğin tahliyesi yapılabilir. Bunun için kurul kararı ve raporu gerekmektedir.

Kürtajdan sonra yeniden hamile kalabilir miyim?

Kürtajın kurallara uygun bir şekilde, tecrübeli ellerde yapılması sonucunda kürtajdan sonra yeniden gebelik gerçekleşebilir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en güvenli kürtaj yönteminin seçilmesidir. Gebelik haftaları ilerledikçe, kürtaja ait riskler artar.

Yorumlar

Bir yorum yazınız