info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Menopozu Geciktiren Etkenler Nelerdir?

Menopozu Geciktiren Etkenler Nelerdir?

Menopozu Geciktiren Etkenler Nelerdir?

Menopozun geciktirilmesi ya da önlenmesi mümkün mü?

Menopoz dönemi kadınların yumurtlama fonksiyonların zayıflamasına bağlı olarak, yumurtalıkların hormon üretimi azalmaktadır. Bu nedenle yumurta hücresi gebelik için yeterli olgunluğa erişemez ve adet kanamaları kesilir. Tüm değişim doğal bir sürecin ürünüdür. Menopoza giren bir kadının dışarıdan uygulanan bir müdahale ile yumurtlama fonksiyonlarının tekrar aktif hale getirilmesi yani yeniden yumurta üretmesi mümkün değildir. Günümüzde tıp alanında ciddi gelişmeler söz konusu olmasına rağmen, kadınların doğurganlık sisteminin yeniden yapılandırılması için uygulanabilecek bir tedavi yoktur. Ancak bu dönemlerde ateş basması, terleme gibi kişinin yaşadığı şiddetli şikayetlerin hafifletilebilmesi amacı ile hormon tedavisi uygulanarak adet kanamaları gerçekleştirilse de, bu tedavinin engellenmesi ya da önlenmesi açısından herhangi bir etki yaratmaz. Menopoz tedavilerinde verilen ilaçlar ile rahim iç duvarı yapay bir döngüye girerek, adet görülmesini sağlar. Ancak bu sırada yumurta hücresi ve hormon üretimi meydana gelmemektedir. Uygulanan tedavinin kesilmesinin ardından, oluşturulan yapay adet döngüsü de tekrar kesilir. Menopoza girmemiş genç kadınların ya da menopoz dönemine yaklaşan orta yaştaki kadınlara uygulanan ilaç tedavileri menopoza girme yaşını etkilememektedir. Kadınların menopoz yaşı birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Özellikle genetik olarak kadınların menopoz yaşı kişiye göre belirlidir. Dışarıdan verilen hormon ilaçları yalnızca adet kanamalarının düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Menopoz yaşında etkin olan çevresel faktörler daha erken bir dönemde menopozu tetikleyebilir. Sigara kullanımı, dengesiz beslenme ve stresli bir hayat, kadınların menopoza girme yaşını etkileyerek, daha erken döneme çekebilir. Ancak bu alışkanlıkların düzeltilmesi halinde, kişinin menopoza girmesi gereken yaşta menopoza dönemi yaşanabilir.

Kadınların menopoza girme yaşını etkileyen faktörler nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre kadınların genetik ve çevresel ve beslenme faktörüne göre menopoza girme yaşı etkilenerek, değişmektedir. Bu doğrultuda menopoz yaşını etkileyen faktörler aşağıdaki gibi olmaktadır:
 • Gelişmiş ülkelerin sunduğu yaşam standartlarına bağlı olarak kadınların menopoza girme yaşları daha geç olmaktadır.
 • Sosyoekonomik düzeyi düşük olan kadınların daha erken dönemlerde menopoza girdiği tespit edilmiştir. Bunun dışında eğitim düzeyi düşük ve çalışmayan kadınlar da erken yaşlarda menopoza girmektedir.
 • Doğum yapan kadınlara göre hiç doğum yapmayan kadınlar, daha erken yaşlarda menopoza girmektedir.
 • Yapılan bir diğer araştırmaya göre ideal kilonun altında yani zayıf olan kadınlar daha erken yaşlarda menopoza girmektedir. Uzun ve kilolu kadınlarda ise menopoz ileri yaşlarda görülmektedir.
 • Adet dönemi daha sık olan kadınların, seyrek adet görenlere göre daha erken yaşlarda menopoza girdiğine dair bazı araştırmalar yer almaktadır.
 • Vücudun hormon sisteminde etkin olan beslenme faktörü doğrultusunda, sağlıksız ve düzensiz beslenme alışkanlığına sahip olan kadınlarda menopoz yaşı daha erken dönemlerde görülmektedir.
 • Sigaranın insan sağlığı üzerindeki birçok olumsuz etkisi özellikle kadınların doğurganlık sistemini etkilemektedir. Sigara yumurta rezevlerinin erken yaşlarda tükenmesi neden olarak, sigara kullanan kadınların 1-2 yıl daha erken yaşlarda menopoza girdiği tespit edilmiştir. Bir diğer zararlı alışkanlık olan alkol tüketimi ise, menopozun daha geç yaşlarda girilmesine neden olduğunu öne süren araştırmalar yer almaktadır.
 • Siyah ırka mensup olan kadınların beyaz ırktaki kadınlara göre 2 yıl daha erken yaşlarda menopoza girdiği saptanmıştır.
 • Yapılan araştırmalara göre yüksek rakımda yaşayan kadınlar daha erken yaşlarda menopoza girmektedir.
 • Menopoz yaşında en etkin olan faktör genetiktir. Bu nedenle kişinin annesinin menopoza girdiği yaş ile kendi menopoz yaşı belirlenmektedir. Eğer kişinin anne, teyze ve kız kardeşinde erken menopoz hikayesi var ise, kişide erken menopoz riski taşımaktadır.

Menopoz ilaç, hormon ve bitki tedavisi ile geciktirilebilir mi?

Menopoz kadınların doğurganlığının kalıcı olarak sonlandığı doğal ve engellenemez bir değişim sürecidir. Bu nedenle kadınların menopozu engellenme düşüncesi ile bilinçsizce kullandığı bitkiler, kürler, yiyecekler ve içecekler tam tersi etki yaparak bazı sağlık sorunlarına yol açabilir. Kullanılan bu ürünlerin içeriğinde yer alan bazı maddeler rahim kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına bile neden olabilmektedir. Bu nedenle kadınların doktor kontrolü dışında herhangi bir ilaç ya da bitki kürlerini kullanmaması önerilir. Tıbbi olarak kadın hastalıklarının giderilmesi amacı ile kullanılan ilaçlar ve hormon preparatları menopozu engellemektedir. Ayrıca işlevini yitiren yumurtalıkların eski haline dönebilmesi mümkün değildir. Ancak kullanılan bu ilaçlar yapay adet kanamasını gerçekleşmesine ve menopoz döneminde ortaya çıkan şikayetlerin önlenmesine yardımcı olur.

Menopozu geciktiren etkenler nelerdir?

 • Sigaranın kullanılmaması
 • İdeal kilo kontrolü (aşırı kilolu ya da zayıf olmama)
 • Fiziksel aktivite (spor ve egzersiz)
 • Propanediol ve monometil gibi kimyasal maddelerden uzak durulması
 • Antioksidan içerikli beslenme (besinlerin oksijen radikalini emme özelliği fazladır)
 • Antioksidan ilaç kullanımı
 • Kalsiyum ağırlıklı beslenme
 • D vitamini mümkün olabildiğince güneş ışınlarından sağlanmalı
 • Balık, lahana, ceviz, kabak çekirdeği, üzüm, brokoli, nar, karpuz, biber, domates ve havuç gibi zengin içeriğe sahip besinlerin tüketilmesi

Erken menopoz önlenebilir mi?

Kadınların 40 yaşından önce yumurtalık fonksiyonlarının tamamen bitmesine ve doğurganlığın erken dönemlerde yaşanmasına erken menopoz adı verilmektedir. Erken menopozda yukarıda bahsedildiği gibi normal menopoz dönemi engellenememektedir. Fakat erken menopoz hastalarına uygulanan ilaçlar sayesinde ileri yaşlara kadar yapay adet döngüsü sağlanabilmektedir. Menopoz sonrası dönemlerde ortaya çıkan kemik erimesi gibi komplikasyonlar ilaç, egzersiz ve beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ile önlenebilir. Ancak yine aynı şekilde yumurtlama fonksiyonları yeniden işlevsel hale gelmesi ve gebeliğin oluşması mümkün değildir.
Centrum Ankara Tüp Bebek Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım