Tüp Bebekte Genetik Tarama
RANDEVU TALEP ET

Online Randevu Talebi

Centrum Klinik Online Randevu Talebi Sistemi

Tüp Bebekte Genetik Tarama

tüp bebekte genetik tarama

Tüp bebekte genetik tarama, anne adayının rahmine sağlıklı embriyoların transfer edilmesini sağlayan ve tüp bebekte gebelik şansını arttıran bir uygulamalıdır. Özellikle yaşı ilerlemiş olan anne adayları ya da genetik geçişli hastalıklara sahip olan çiftlere uygulanmaktadır. Embriyolar, genetik tarama yöntemleri ile birçok hastalık açısından değerlendirilmektedir. İçlerinden en sağlıklı olan embriyo tespit edilir ve ardından anne adayının rahmine transfer edilir. Embriyonun sağlıklı olması durumunda gebelik şansı da yükselmektedir.

Tüp bebekte genetik tarama – Preimplantasyon genetik tanı nedir?

Tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyolar, rahme transfer edilmeden önce genetik bakımından değerlendirilir. Genetik tarama yöntemleri sayesinde embriyodaki genetik anomaliler ya da gebelik oluşmasına engel olabilecek hastalıklar tespit edilebilmektedir. PGT  yani preimplantasyon genetik taram uygulamaları bu açıdan tüp bebek tedavilerinde karşılaşılan kromozomal veya gen düzeyindeki sorunların henüz embriyo transferi gerçekleşmeden yapılmasını sağlamaktadır. Bu sayede de tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları, genetik sorunlar ortadan kaldırılır.

 preimplantasyon genetik tanı

Kimler tüp bebekte genetik tarama yöntemleri için uygun adaydır?

Genetik anomaliler ya da genetik geçişli hastalıklara sahip olunması, erken dönem embriyolarda yaygın olarak görülmektedir. Embriyolarda genetik sorunlar, tüp bebek başarısızlıklarına yol açan en önemli sorunların başında gelmektedir.  Ancak tüp bebek tedavisinde her çifte rutin olarak genetik tarama yöntemleri uygulanmamaktadır. Çeşitli durumlarda bazı çiftlerde bu anomaliler daha yaygın olarak görülebilmektedir. Bu sebeple de bu çiftlere mutlaka genetik tarama yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda tedavide başarısız olma riskini azaltmak ya da gebelik oluşursa erken gebelik kayıplarını önlemek için embriyoların mutlaka genetik açıdan değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tüp bebekte genetik tarama yöntemleri ile embriyoların değerlendirilmesi gereken durumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Embriyo hücresi kaliteli olmasına rağmen, çiftin 2 ya da daha fazla tüp bebek başarısızlığı olması,
 • İkiden fazla gebeliğin düşükle sonuçlanması durumu,
 • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları ( 3 tüp bebek denemesinin başarısız olması),
 • Anne adayının yaşının 35 ve üzeri olması,
 • Anne ya da baba adayında yapısal kromozom anomalisi mevcut ise,
 • Kromozomal olarak anormal hamilelik öyküsü mevcutsa,
 • Cinsiyet geçişli genetik hastalıklar söz konusu ise tüp bebekte genetik tarama yöntemlerine başvurulmalıdır.

Yorumlar

 • Berna Taşhan

  Pgt yöntemi ile yapılan tüp bebekte başarı oranı nedir yani getenik taramadan sonra da herhangi bir sorun yaşanabilir mi özellikle embriyo transferinden sonra tutma olduysa

  • Tüp bebek Merkezi Centrum

   Merhaba Berna Hanım,

   Pgt yöntemi ile tüp bebek başarı oranı %60-70. Taramadan sonra gebelik elde edilirse herhangi bir sorun olmaz.
   İyi günler dilerim.

Bir yorum yazınız