info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv
info@centrumtupbebek.com | +90 (312)-446-6666 | e-Randevu | Mucize Tv

Tüplerin Açılması Ameliyatı

Tüplerin Açılması Ameliyatı

Tüplerin Açılması Ameliyatı

Toplum arasında kansız ameliyat olarak bilinen laparoskopi yöntemi ile tüplerin açılması işlemi, genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kadınlarda kısırlığa yol açan sebepler arasında tüplerle ilgili sorunların rol alma oranı, %30’dur.  1977 yılında ilk defa İngiltere ve Kanada’da tıkalı ya da bağlanmış tüplerin mikrocerrahi yöntemi ile açılması operasyonları başarıyla gerçekleştirilmiştir.İlerleyen yıllarda ise mikrocerrahi ve mikroskopların gelişmesi ile bu operasyonlar daha yaygın şekilde uygulanmaya başlamıştır. Laparoskopik yöntemden önce, bu tür ameliyatlar açık yöntemle yapılıyordu. Bu durumda da iyileşme süreci uzuyor, ameliyata bağlı farklı riskler ortaya çıkabiliyordu. Ancak günümüzde özellikle geliştirilen kapalı yöntemler yani laparoskopik yöntemler ile, ameliyatlar daha kısa sürede ve daha sağlıklı bir şekilde uygulanabilmektedir. Laparoskopik mikrocerrahi şeklinde tanımlanan bu yöntemde; açık mikrocerrahide uygulanabilen operasyonlar, uzman ve ekibinin tecrübesi ile açık mikrocerrahiden daha başarılı şekilde uygulanabilmektedir. Tüplerin laparoskopik yöntemle açılmasından sonra, hastanın 1-2 yıl içerisinde kendiliğinden gebe kalması beklenmektedir. Mikrocerrahi yönteminden sonra, hastanın gebe kalma oranı ise %60’tır. tuplerin-acilmasi-2 Bu yöntem her hastaya uygulanabilir mi?
  • Mikrocerrahi ve laparoskopide yöntemi ne kadar gelişse de, tüplerde sorun olan ya da tüpleri tıkalı olan her hastaya bu yöntem uygulanmamalıdır.Tüpleri şiddetli derecede hasar görmüş, aşırı su toplamış ya da tüplerin büyük kısmının çıkartıldığı hastalarda bu işlem uygulanmamalıdır.
  • Tüplerinde şiddetli hasar olan hastalarda, tüplerin açılması yeterli bir tedavi değildir. Bu işlem sonucunda hastanın gebe kalması mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda hastanın tüplerinin cerrahi yöntemle çıkarılması ve ardından tüp bebek tedavisine başlanması önerilebilir.
  • Şayet uzman ve ekibinin laparoskopi yöntemi ile tüplerin açılması konusunda deneyimi ya da uzmanlığı bulunmuyorsa, gene hastaya uygulanmaması gereken bir yöntemdir.
  • Şayet baba adayının sperm sayısı yetersizse, hareketlilik ve morfolojik açıdan sorunlu sperm hücreleri mevcut ise, hastaya bu yöntem uygulanmamalı ve zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.
Tüplerin ve yumurtalıkların etrafında yapışıklıkların giderilmesi: Laparoskopik adhezyolizis Kadınların doğal adet döngüsünde, her ay bir yumurta üretilmektedir. Bu yumurta hücresi, 12.-14. Günlerde ise karın boşluğuna düşmektedir. Bu aşamada yumurta hücresi, tüpler yardımı ile emilmeli ve tüp içerisine alınmalıdır. Karın boşluğundan tüp içine alınan yumurta hücresi, 6 gün sonunda ise dölyatağına ulaşmaktadır. Ancak tüplerdeki yapışıklıklar, yumurta hücresinin bu yolculuğunu engellemekte ve gebeliğin oluşmasını önüne bariyer kurmaktadır. Yumurtalıklar ve tüplerin bozulan anatomisi ‘laparoskopik adhezyolizis’ denilen işlem ile yeniden normal duruma getirilebilir. Bu işlemin başarı oranı ise %60’tır. İşlemden sonra doğal yollardan gebe kalma oranı %40-60 iken, dış gebelik riski %6’dır. Laparoskopik tubal re-anastomoz: Bağlanmış tüplerin tekrar uç uca getirilmesi Çeşitli durumlarda, daha fazla çocuk istemi olmaması sebebiyle tüpler bağlatılabilir. Fakat daha sonra yeniden çocuk sahibi olmak istenebilir. Bu gibi durumlarda hastalara tüp bebek önerilmektedir. Ancak hastanın ve tüplerin durumu iyi ise bu durumda bağlanmış tüplerin tekrar uç uca getirilmesi denenebilir. tuplerin-acilmasi Tüp tıkanıklıklarının açılması Tüpler, ince boru şeklinde yapılardır. Rahme açılan kısım dar iken, karın boşluğuna doğru olan taraf biraz daha geniştir. Tüplerin tıkalı olması ise, yumurta ve sperm hücresinin buluşmasını imkansız hale getirir. Şayet tüplerin her ikisi birden tıkalı ise hamilelik şansı yoktur. Ancak tüplerden biri tıkalı ise doğal yollardan gebe kalma şansı mevcuttur. Çeşitli durumlarda tüpte tıkanıklık olmayabilir. Ancak tüp ucunda kısmi darlık (fimosis) mevcut ise gebelik şansı azalmaktadır. Bu durumda fimbrioplasti operasyonu yapılarak darlık tedavi edilmelidir. Tüplerin rahim tarafına açılan kısmında tıkanıklık söz konusu ise, tedavi seçeneği olarak falloposkopi ile yapılan kanülasyon işlemi uygulanır. Bu operasyonun başarısı deneyimli ekiplerce % 50-60 olarak bildirilmektedir. Laparoskopik cerrahi ile tüp bebek öncesi tüplerin çıkartılması: Salpenjektomi Tüplerin uçlarının tıkandığı ve ileri derecede şiştiği durumlar; hidrosalpenks  olarak adlandırılır. Bu durumda tüpler açılsa dahi gebelik şansı oldukça düşüktür. Bu sebeple de bu hastalara farklı tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Çoğunlukla tüplerin alınması ve ardından tüp bebek tedavisine başvurulması önerilmektedir.
Centrum Ankara Tüp Bebek  Merkezi Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Centrum Tüp Bebek Merkezi

Prof. Dr. Recai Pabuçcu

Soru Sor

Diğer Makaleler

Bize Yazın!
Sizi Arayalım